Hagbylunds Ridklubb

iorpratbubbla
Hem Ridskola Om klubben Ridläger Tävlingsverksamhet

Tävlingar Resultat

20080817-011.jpg                                   

Resultat Hagbylunds lokala Dressyrtävling 2 juni 2012

Anläggningsskiss

RESULTAT:

LB0

LB-D

LB1-BC

LC1-B

LC1-C

LC1-D

IMG_7699.jpg

IMG_7675.jpg

Fotograf Maria Lööf stod för fotograferingen under helgen, vill du ha bild på Dig och din ponny/häst? Kontakta Maria på info@marialoof.com eller besök hennes hemsida på www.marialoof.com

RESULTAT 9 juni 2012

Klass 1 0,7 m

Klass 2 LB 1,10 m avd A

Klass 2 LB 1,10 m avd B

Klass 3 1 m avd A

Klass 3 1 m avd B

Klass 4 0,9 m avd A

Klass 4 0,9 m avd B

RESULTAT 10 juni 2012

Klass 4 LB kat B

Klass 4 LB kat C

Klass 4 LB kat D

Klass 5 LC kat B

Klass 5 LC kat C

Klass 5 LC kat D

Klass 6 LD kat B

Klass 6 LD kat C

Klass 6 LD kat D

Anläggningsskiss 9 och 10 juni 2012

VÄGBESKRIVNING

Resultat Tomtehoppet 5 december 2010

Klass 2 Mini-Jokern:
1. Kajsa Odén-Uhrenius Mr Lipton
2. Jessica Ljungqvist Mr Lipton
3. Veronica Ljungqvist Frodo
4. Julia Germundsson Arnold
Klass 3 Jokerhoppning:
1. Engla Westerberg Biggles II
2. Freja Björkgren Dignity Boy


Resultat KM Dressyr 2010

Lektionshäst:
1. Freja Björkgren Dignity Boy
2. Ebba Rosenhamer-Meffert Ernst
Privatponny:
1. Anna Ahlström Cascade


Resultat lokal hopptävling 14-15 augusti 2010

Öppnas i eget fönster och i pdf-format.

Klass 1A

Klass 1B

Klass 2A

Klass 2B

Klass 3A

Klass 3B

Klass 4 A+B

Klass 4 C

Klass 4 D

Klass 4 D avd B

Klass 5 A+B

Klass 5 C

Klass 5 C avd B

Klass 5 D

Klass 5 D avd B

Klass 6 kat A

Klass 6 kat B

Klass 6 kat C

Klass 6 kat D


Resultat KM 6 juni 2010

We are all the winners:

 

 

Frida Lillje

Kronprinsessparets Minigrisen

 

Karl Martin

Lilla Filur

 

William Thomasson

Mr Lipton

 

Bella Olofsson

Ernst Wicklund

 

Julia Zachrisson

Nico

 

Elin Bergsten

Fido Wicklund

 

Clara Bergsten

Ior

Nellie Wallin

Herkules Wicklund

 

Tilde Tängerstad

Nalle Puh

 

Emma Ehn-Paulsson

Stor-Filur

 

Jessica Lindström

Edmund

 

Sara Faxell-Ljungström

Arnold

 

August Funered

Putte Wicklund

 

Nellie Wikström

Kronprinsessparets Minigrisen

 

Meja Nyström

Lilla Filur

 

Jessica Ljungqvist

Fido Wicklund

 

Wanda Nyström

Danny

 

Andrea Jelvin-Eklund

Ior

 

Veronica Ljungqvist

Herkules Wicklund

 

Saga Brodin

Nalle Puh

 

Alice Ehn-Paulsson

Edmund

 

 

 

 

KM Lektionshäst:

 

 

1. Wilma Nordström

Arnold

0-0/22,1

2. Ellen Batsis

Pampas

4/1,04.4

3. Ebba Rosenhamer Meffert

Ernst Wicklund

8/1,07.9

 

 

 

Clear Round Privatponny:

 

 

Moa Moreau

Bamse

 

Thea Moreau

Bamse

 

 

 

 

KM Privatponny:

 

 

1. Moa Petsén

Belle Cherie

0-0/23,0

2. Wilda Nyström

Danny

0/ute

 

 

 

KM Privathäst:

 

 

1. Michael Wicklund

Dignity Boy

0-0/20,26

 

 

 

 

 

 


Resultat från Marsi-pan-dressyr 28/3 2010

 Klass 1 LD:1

 

 

 1. Kajsa Odén-Uhrenius 

 Nalle Puh 

 130 p

 2. Veronica Ljungqvist

 Bamse

 119 p

 3. Lina Solbu

 Wille Wicklund

 115 p

 3. Engla Westerberg

 Fido Wicklund

 115 p

 3. Thea Moreau

 Stor-Filur

 115 p

 

 

 

 Klass 2 LC:2

 

 

 1. Anna Ahlström

 Bamse

 206 p

 2. Andrea Schwieler

 Mr Lipton

 201 p

 3. Hanna Westerlind

 Stor-Filur

 193 p

 

 

 

 Klass 3 Clear Round (över 50% av maxpoäng)

 

 

 Titti Hamrefors 

Nico

 

 Tiffany Tillenius

Pampas 

 

 Freja Björkgren

Edmund 

 

 Ellen Olsson

Carmen

 

                       


Resultat från Mars-studset 14/3 2010

Klass 1 We are all the winners

Alma Karlén    Putte Wicklund

Hedvig Karlén  Minigrisen

Elin Bergsten  Ior

Clara Bergsten  Fido

Saga Brodin    Nalle Puh

Iris Elmér        Ernst Wicklund

Emma Altelius  Wille Wicklund

Sara Stiwenius  Herkules Wicklund

Moa Moreau   Bamse

August Funered  Putte Wicklund

Diana Barkar     Minigrisen

Anna Ahlström  Cascade

Nellie Wikström  lilla Filur

Alina Öhgren      Ior

Thea Moreau      Nalle Puh

Alice Norrthon    Herkules Wicklund

Natalie Nakunzi  Ernst Wicklund

Douglas Barkar  Stor-Filur

Sandra Berken   Wille Wicklund

Freja Björkgren   Edmund

Wilma Björkgren  Arnold

 

Klass 2 Idealtid

1. Anna Ahlström   Cascade

2. Lovisa Hammarström  Bamse

3. Tiffany Tillenius   Pampas


Resultat från Tomtehoppet 6/12

Mini-Jokern

1. Elliot Öhgren - Stor-Filur

2. Thea Moreau - Nalle Puh

3. Olivia Lindqvist-Wijkander - Wille Wicklund

 

Jokerhoppning

1. Ellen Batsis - Pampas

2. Freja Björkegren - Bamse

3. Titti Hamrefors - Dignity Boy

4. Tiffany Tillenius - Dignity Boy

Clear Round Privatponny

 Evelina Lagerström - Miranda

Moa Petsén - Belle Cherie

Carl-Marcus Liwing - Melody

Maja Ormos - Miranda

 


 

Resultat från Dressyrtävlingen 15/11

 

Klass 1 LD:1

 

1. Olivia Lindqvist Wijkander - Ernst

1. Engla Westerberg - Fido

3. Hanna Wetterlind - Wille

3. Andrea Schweiler - Mr Lipton

 

Klass 2 LC:2

 

1. Titti Hamrefors - Bamse

2. Ellen Batsis - Maik

3. Tiffany Tillenius - Dignity Boy

Klass 3 LA:2 Clear Round (över 50% av maxpoängen)

 

Helen Fischerström - Bin Tang

Michael Wicklund - Dignity Boy

Michael Wicklund - Helicon

 


 

Den 11 oktober gick Oktobersprånget. Alla deltagare var nöjda med tävlingen och tyckte dagen var lyckad!


 

Den 17 september hade vi hopptävling på Hagbylund. Massor av deltagare och fint väder gjorde dagen mycket lyckad!

 


 

Regerande Klubbmästare 2009

 

Titti Hammrefors på lektionshäst
Michael Wicklund på privathäst
Karl-Marcus Living på privatponny

 


 

LEKPLATSEN på Hagbylunds Ridskola är ENDAST till för klubbens medlemmar.

Den är endast öppen under lektionstid.

Hagbylunds Ridklubb

Hagbyvägen 31, 187 70 Täby, 08-510 201 04

Copyright 2010 Hagbylunds Ridklubb